, Dylemat przy wyborze okularów ďťż

Dylemat przy wyborze okularów

the felendzers
Witam!

Zamierzam dokupić do Synty 8" okulary. Jeżeli chodzi o okular krótkoogniskowy do planet to nie mam problemu - kupię Ortho Baadera 6mm (chyba że ktoś mi go zdecydowanie odradzi ;) ). Mały dylemat mam przy wyborze okularu o większej ogniskowej. Do niedawna byłem pewien czego chce - LVW 13mm i LVW 22mm (dlaczego LVW to chyba nie muszę tłumaczyć ;) ). Jednak ostatnio podczas przeglądania oferty w Delta Optical natknąłem się na dwa okulary Celestronu - Ultima LX i Axiom LX. I tutaj rodzi się pytanie - co lepsze? LVW 13mm czy któryś z tych okularów Celestronu? Jednej rzeczy nie wiem - jak będą one współpracowały ze światłosilnym Newtonem. Jeśli ktoś posiada jakieś opinie o tych okularach Celestronu to byłbym wdzięczny, jakby się nimi podzielił.
Jeśli chodzi o okular długoogniskowy to raczej zostanę przy LVW 22mm (zastanawiałem się jeszcze nad Hyperionem Baadera 21).
Wszelkie opinie mile widziane.

Pozdrawiam



Co do planetarnego - sam mam podobna sytuacje - ja bym jednak radził Vixena NLV 6mm - głownie ze wzgledu na muszle oczna i duzo wieksze ER, chcoiaz jezeli nie przeszkadza Ci oko przy samym okularze to Baader jest bardzo dobrym wyborem (ja wole 80zl za duzo wiekszy komfort doplacic).

Jeśli ten 6mm ma być nowy to może jednak okular typu LV będzie lepszy (większe soczewki i komfort). Cena niewiele wyższa, a widze że celujesz w drogie półki.


Witam!

....
Jeśli chodzi o okular długoogniskowy to raczej zostanę przy LVW 22mm (zastanawiałem się jeszcze nad Hyperionem Baadera 21).
Wszelkie opinie mile widziane.
Pozdrawiam


Witaj. Kup LVW 22. Polecam.
Pozdr. Artur



Hej,

LVW 13mm to świetny okular, w moim Newtonie daje punktowe gwiazdki w całym polu, duży, wygodny ER, dobre powłoki FMC to tylko kilka z jego zalet.
Jeśli chodzi o okular planetarny, to mam NLV 6mm, opinia taka sama jak w przypadku LVW 13mm. Niektórzy jednak uważają, że Ortho są lepsze, szczególnie te University Optics lub Kasai (niestety nie ma ich w Polsce).
Poszukaj może na forach zagraniczny, można się dużo dowiedzieć, ale trudno jest się przekopać przez żargon :).

Pozdrawiam,
Kuba

Dzięki wszystkim za opinie :Beer: . Ze względu na sporą światłosiłę Synty chyba nie będę jednak eksperymentował - zostanę przy LVW 13 i LVW 22. Jeszcze się zastanawiam czy Ortho czy NLV. Poczytam dokładnie testy na astronocach i wybiore. Oczywiście jeśli ktoś chce jeszcze coś dodać to zapraszam - następne opinie mile widziane.

Pozdrawiam

Kolego Luke7 nie kombinuj z Celestronami ultima Lx i pozostań przypierwszym założeniu .Te nowe Ultimy Lx nie zostały stworzone dla jasnych Newtonów ,mimo wygody obserwacji szerokiego pola w znacznym stopniu ustępują seri Vixena LVW pod względem korekcji astygmatyzmu własnego co w praktyce przekłada się na sporą nieczytelność obserwowanego pola ,około 50% w Newtonie F/5.
Luke7 jeśli masz wystarczająco głęboką kieszeń to proponuje taki zestaw :nagler 31 jako przeglądowy i do rozległych obiektów ;nagler 17 (ewent.LVW17) do galaktyk ,gromad otwartych,i średnich mgławic ; LVW 8 do gromad kulistych ,mgławic planetarnych i planet.Jako uzupełnienie do planet zdecydowanie polecam orto może być badera czy antaresa .Najbardziej uniwersalne będzie 6mm 200x pod polski seeing ,czasami przyda się 5mm 240x, niestety obserwacje przez niego nie należą do komfortowych.
Jeśli jednak odpuścisz sobie naglery to pozostań przy LVW .Wiedz że okulary pozostaną po ewentualnej wymianie teleskopu na większy więc warto czasami poczekać i dozbierać na okular docelowy ,którym będziesz cieszył się przez wiele lat użytkowania.

Dzięki ACUBENES. Niestety grubej kieszeni nie mam, bo chodze do liceum i jestem "skazany" na rodziców, więc Naglerki muszę sobie odpuścić (przynajmniej na razie). Zostanę przy LVW i Ortho/NLV (jeszcze przemyśle który okular wybiore).

Pozdrawiam

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • toner.keep.pl