, jaki ortho do Soligora MT 800 jak wyciągnąć co się da z newtona na planetach ďťż

jaki ortho do Soligora MT 800 jak wyciągnąć co się da z newtona na planetach

the felendzers
Posiadam Soligora MT-800 i usiłuję osiągnąć jakiś efekt w obserwacjach planet. Zacząłem od Saturna bo jest w tej chwili w dobrym położeniu. Mam plossle soligora 4mm 10mm 25mm i fultry meade #11, #47, #82A, #25A oraz barlowa 2" x2 Soligora, filtr polaryzacyjny 2"
Do tej pory najlepszy obraz uzyskuję przy użyciu barlowa+okular 10mm+ filtr #11 niestety na najlepszym obrazie nie ma w zasadzie żadnych szczegółów ! widzę tylko wyraźnie oddzielony pierścień od planety i to wszystko ! Jak z otrho nie zobaczę szczegółów to się chyba załamie a może ktoś ma inny pomysł, może coś robię źle a może w soligorze nigdy nie zobaczę zadawalającego widoku planet ? Wiem, że to nie jest telep do planet ale naczytałem się już na forum , że w newtonie można przyzwoity obraz osiągnąć, astrofoto z newtonów też wskazuje na taką możliwość.
Rozważam zakup ortho Baadera lub Antares 6mm

z góry dziękuję
Ten post był edytowany przez eReS dnia: 02 April 2008 - 10:40


pierwsza i podstawowa sprawa to astrofoto nie może być punktem wyjścia przy obserwacjach wizualnych :P
na Saturnie można dojrzeć kilka pasów chmur i przerwę cassini'ego, a to i tak przy dobrym seeingu,

Bez wnikania, to stawiał bym na NLV4. To bardzio światrłosilne lustro, może się okazać, ze masowy orthoskop nie popisze się w nim, w dodatku w tak krótkim ortho będziesz miał masakrycznie małą źrenice wyjściową w okolicach 3mm. Jezeli zdecydował byś się na walkę via barlow, to zalecam coś z górnej półki, soligory, antaresy itd, nie są najwyższych lotów. Niestety barlow z górnej pólki to duzy koszt. Ostatnią kombinacją, ale bardzo kontrowersyjną, będzie wykananie jakiejś przesłony. Ale to broń obosieczna.

Pozdrawiam.


... w dodatku w tak krótkim ortho będziesz miał masakrycznie małą źrenice wyjściową w okolicach 3mm. ..

Chyba raczej niemiłosiernie krótkie ER, bo źrenica przy okularze 4 mm w MT-800 będzie 1 mm, czyli do planet OK.

Pozdrawiam



Of course, miałem na myśli ER, błąd aptekarski, sorry za zamieszanie.

Pozdrawiam.

Unikaj okularów krótkoogniskowych. chcesz duże powiększenia to celuj w teleskopy z długimi ogniskowymi bo małe LER w okularach to katastrofa i parowanie soczewek okularu od ciepłego ciała..

Chcesz ortolca to bierz tego 18mm Badersa i kup dobrego barlowca.

Ja stosuje w MT-800 do planet nasadkę bino WO + barlow TV 2x + 2 x Vixen LV zoom i jestem zadowolony ( dla kogoś może to być herezja :szczerbaty: ). Widoczki, oprócz maksymalnego zoomu czyli ogniskowej 8-10 mm w okularze, są bardzo ładne. Na saturnie widzę spokojnie pociemnienie wokół bieguna i ciemniejszy pas chmur , przy dobrym seeingu przerwę Cassiniego. Poza tym zoomy dają mi możliwość łatwego dobrania pożądanego powiększenia, nie ma też kłopotu ze zgraniem powiększenia w obu okularach mimo braku klik-stopu. Ale ten zestaw to cena dużo wyższa niż okularu orto czy NLV. Wcześniej używałem do planet jednego zooma vixena z barlowem 2x i też było ok - powiększenie max. 200x, przydałoby się jednak trochę więcej. Próbowałem też używać LV5 mm z barlowem 2x ale to dawało 320x i było już za dużo, zbyt rzadko z niego korzystałem. Ortosów nie testowałem. Myślę , że powinieneś celować w coś, co da Ci powiększenie rzędu 240-260x, coś z rodziny NLV myślę, że by się sprawdziło ( orto może też, ale ich nie próbowałem ). Pozdro.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • toner.keep.pl