, Krótko o LV4mm, LV6mm, LVW8mm w połączeniu z Orionem 80ED ďťż

Krótko o LV4mm, LV6mm, LVW8mm w połączeniu z Orionem 80ED

the felendzers
Miałem wczoraj okazję tak na szybkiego przetestować 3 okularki Vixena: LV4mm, LV6mm, LVW8mm wraz z Orionem 80ED i cóż moge powiedzieć:
- test odbył się na gromadzie Chi Cha - cóż LV4 i LV6 ciemne jak tabaka w rogu i małe pole widzenia, zdecydowanie lepszy obraz był w LVW 8mm (jasność, ostrość) - także w sumie odpowiedziałem sobie na pytanie, czy warto wziąć LVW 8mm ? - warto :D

Sorry za tak krótki opis, jak wybiore się w teren to coś więcej napiszę.



krótko, ale za to konkretnie :D

jaka szkoda, że nie miałeś do kompletu WO UWAN 7 mm
bo różnica w cenie nie taka wielka, za to w polu widzenia olbrzymia (przynajmniej w/g producenta)
a ciekawość zrzera
pozdrowienia

Wraz z Karan'em, szybko porównalismy LV9 z PL9 (oba VIXENA). Patrzylismy na: Jowisz, Epsilonki, M57, M13. Obydwa okulary sa parafokalne, więc szybko zmienialismy je w wyciągu i porównywali obraz.
LV9 ma nieznacznie, ale zauważalnie, większe pole.
Praktycznie całe pole jest o tych samych parametrach (punktowość, jasność).
LV9 wyraźnie i bez wątpliwości rozdzielił Epsilonki (podobnie PL9).
M57 widać jako wyraźny wianuszek (w PL9 mniejszy kontrast).
Jasność obrazów praktycznie bez różnicy. Jowisz w LV9 wyraźny, kontrastowy.
Lv9 jest naprawdę wspaniałym okularem! Jednak czy aż o tyle lepszym od PL9, jak wskazuje cena (99zł i 379zł)? Wątpie.
Uważam, że PL9 jest całkiem dobrym okularem, dającym dobre obrazy z wadami charakterystycznymi dla dobrych pllosli. Lantan, jest wyraźnie lepszy na planetach i znacznie bardziej komfortowy.
Seeing był marny. Testowano w SYNTA 200/1200.

pogodnego i ciemnego nieba

Dobrym testem dla okularow jest M27. Ladujesz plossla i obserwujesz mglawice. Przy dobrych warunkach zobaczysz wyrazny ksztalt ogryzka slabszy welon wokol pogubien i krotkie wasy wylazace z koncow. Po zaladowaniu LV maly szok. krotkie wasy wydluzaja sie i lacza w petle z ich odpowiednikami po drugiej stronie mglawicy. Sama mglawica nie jest juz plaska szara, jednorodna plama, ale ksztaltem o wyraznie ciemniejszym przewezenieu i niejednorodnych jasnoscia kulkach bocznych, zatopionym w delikatnym muslinie pojasnienia. (aby dostrzec to ostatnie potrzebujesz pola obrazu minimum srednica mglawicy x3)

Zadnym plosslem nie udalo mi sie wyciagnac tylu szczeg. co lantanem, z obiektow mglawicowych.

Pozdrawiam.



a ja niedawno czytalem ze LV daja wyzsza ostrosc obrazu od LWV - i z tego powodu sa lepsze (szczegolnie te krotkoogniskowe) do planetek.


a ja niedawno czytalem ze LV daja wyzsza ostrosc obrazu od LWV - i z tego powodu sa lepsze (szczegolnie te krotkoogniskowe) do planetek.

Nie mialem okazji sprawdzic tego osobiscie, ale owszem pojawiaja sie takie glosy, glownie chodzi o okulary LV vs LVW <5mm ogniskowej.

Pozdrawiam.


...Uważam, że PL9 jest całkiem dobrym okularem, dającym dobre obrazy z wadami charakterystycznymi dla dobrych pllosli...
Też posiadam Plossla Vixena 9 mm i mam o nim podobne zdanie. Z moją 80-tką ED bez problemu rozdziela Kastora, a epsilony Lutni są widoczne w postaci lekko podłużnej gwiazdy...a to już całkiem nieźle jak na pow. 67x


Też posiadam Plossla Vixena 9 mm i mam o nim podobne zdanie. Z moją 80-tką ED bez problemu rozdziela Kastora, a epsilony Lutni są widoczne w postaci lekko podłużnej gwiazdy...a to już całkiem nieźle jak na pow. 67x
Tylko ja nie nastawiam się, że 80ED będzie moim docelowym sprzętem, dlatego celuję w LVW (i przeliczam ile da mi to ze sprzętem 100mm, 127mm lub 150mm)- za średnią kasę w porównaniu do UWANów, czy Naglerów mam jakość do zaakceptownia przeze mnie i szerokie pole. Raczej nie będę kupował 4mm czy mniej (to osiągnę z barlowem Soligora 2"), prawdopodobnie wezmę jeszcze za jakiś czas LVW 13mm - zobaczę.

Może ktoś ma LVW 13mm - chętnie coś dowiedziałbym się więcej o nim.

Jeśli możesz celuj w lepszego barlowa. Porównywaliśmy kiedyś tego Soligora z Powermate x2. Wiem, wiem...cena, ale różnica w obrazie była bardzo duża na korzyść Powermate. Jest jeszcze Powermate x4, a wtedy możesz zrezygnować z zakupu krótkich okularków. Do typowo planetarnych obserwacji zastosowałbym inne okulary, ale o tym już było nie raz.


Jeśli możesz celuj w lepszego barlowa. Porównywaliśmy kiedyś tego Soligora z Powermate x2. Wiem, wiem...cena,
Che che Ryśku - niestety nie przeskoczę budżetu - limit wydatków akceptowanych przez my wife jest = 0; ale może kiedyś...


Che che Ryśku - niestety nie przeskoczę budżetu - limit wydatków akceptowanych przez my wife jest = 0; ale może kiedyś...

To celuj w cokolwiek lepszego od tego soligora x2. Z tych tanszych, a lepszych to Celestron 2x Ultima i Vixenowski 2x.

Antares ma porownywalna jakosc do soligora.

Pozdrawiam.

Budżet to budżet, jasna sprawa, ale takie rzeczy kupuje się raz na całe życie.

Czy okularki LV nie zabarwiaja obrazu na pomaranczowawo czy podobnie?
NIe mam 80 ed ale Newtona . Temat juz jest cichy wiec dopisze co zauwazylem odnosnie LV .
Moja zabawa z Promila LV5 i 9 byla pod jasnym niebem . Telep F5,6 . Ostrosc prawie w calym polu taka jak w centralnym rejonie plosla . W porownaniu z xcel 12,5 mm to sa duzo bardziej tolerancyjne na bledy w kolimacji wynikle chocby z luzow wyciagu. Maja tez mi pasujace ER. W xcel jest bardzo waski zakres prawidlowej odleglosci oka od okularu i czesto fragmentami widac ciemnosc .
Pod ciemnym niebem ostrosc w duzo wiekszym polu niz plosla na pewno pozwala duzo lepiej zobaczyc rozciagle obiekty.
Roznice mocno widac w swiatlosilnych telepach . W tych gdzie plossle ostrza dobrze w wiekszym obszarze to roznca za wyjatkiem ER bedzie mniej istotna.
Tak przy okazji jak w telepie F7 i F5,6 bedzie zachowywal sie okular Soligor KE 32 mm 2".
Czy to normalne, ze w F5,6 tylko maly srodek jest ostry a od polowy to tak nieostry, ze .... . Moze tez to sprawa luzow wyciagu, bo okular troche wazy . :Beer:
Ten post był edytowany przez zbig dnia: 19 July 2006 - 01:12
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • toner.keep.pl