, LVW 13mm W 12" Newtonie f/4,9 ďťż

LVW 13mm W 12" Newtonie f/4,9

the felendzers
Wczoraj (30 V 2008) udało mi się kupić swój wymarzony okular - LVW 13mm w sklepie Delta Optical :helo:
Na początek trochę suchych danych :

ogniskowa - 13mm
pole własne - 65 stopni
masa - około 400 g
ER - 20mm
powłoki - FMC (fioletowo-czerwono-niebieskie)
średnica - 1,25"/2"

PIERWSZE WRAŻENIA
Okular jest dosyć ciężki, ale bardzo wygodnie trzyma się go w ręce dzięki perforowanej gumie. Biały napis na okularze daje się łatwo odczytać w nocy, dzięki czemu wiemy jaki okular wsadzamy do wyciągu. Muszla oczna jest bardzo wygodna, łatwo i komfortowo ogarnia się całe pole widzenia. Szkoda tylko, że Vixen nie pakuje swoich okularów tak jak np. William Optics - w sztywnym pudełeczku wyścielonym gąbką.

PIERWSZE OBSERWACJE
Na początek warto zauważyć, że okular nie ostrzy, jeżeli włoży się go bezpośrednio do wyciągu, bez redukcji na 1,25". Z redukcją pozostaje zapas około 15mm (wyciąg Sky-Watchera ma wysuw 50mm) i okular ładnie ostrzy.
Wraz z moją Syntą mam powiększenie 115x i źrenicę wyjściową 2,6 mm. Pierwsze co się rzuca w oczy to niewiarygodna punktowość gwiazdek w niemalże całym polu widzenia. Lekką komę widać dopiero na ostatnich 5% pola :banan: Tę punktowość najlepiej widać na gromadzie kulistej, LVW rozbił ją o wiele lepiej niż kitowy, synciany Plossl 10mm, chociaż daje sporo mniejsze powiększenie ! :blink:
Następnym obiektem była M57 w Lutni. Tutaj też pierścień było widać o wiele lepiej, bardziej się odcinał od tła nieba, łatwiej było zobaczyć "dziurę" w środku mgławicy. Niestety, dosyć szybko na niebo zaszły cirrusy. :angry:

cdn.

Pozdrawiam,
Kuba



Dodaję fotki:
http://www.fotosik.p...81854cbdad.html
http://www.fotosik.p...19599ee6b2.html
http://www.fotosik.p...6814d3957e.html
http://www.fotosik.p...afb0ed2674.html
http://www.fotosik.p...98192c3d2b.html
http://www.fotosik.p...1641a573a6.html
http://www.fotosik.p...c3cb811a64.html
http://www.fotosik.p...bc790958cf.html
http://www.fotosik.p...83fd28232b.html
http://www.fotosik.p...ad3681209b.html

Pozdrawiam,
Kuba

Milo slyszec ze okular sie spisuje. Mam zamiar go tez w przyszlosci kupic. Czekam z niecierpliwoscia na kolejne spostrzezenia.

Heh, Lars... fajne szkiełko, prawda :)

Twój opis zreflektował także mnie do kilku zdań o tym szkiełku, a później jak się okaże, też o innych z tej serii.
To fakt :) jest pewna magia w tym, jak przeciągasz palcem po napisie LVW13, delektując się także znamieniem MADE IN JAPAN :D...

...fakt: w moim LB szkło także nie ostrzy bez delikatnego wysunięcia z wyciągu przy 2"(pomaga przedłużka),
z redukcją na 1,25 jest już ok :)

To pierwszy okular, który zakupiłem po nabyciu telepka; wspaniale sprawdził się w Zimie, kiedy poprawiał widoki gromad otwartych namierzonych w pow. 47.. Kasjopeja, Perseusz...pięknie, pięknie...choć ponoć przebija go pewne szkło z stajni SW w cenie 165zł. ;)

Wszakże wracając do meritum, ta 13-stka to najdłuższe szkło, które używa się do księżyca...Jedyny minus moim zdaniem, to (uwaga!) zbyt duży LER :rolleyes:
Ja lubię się przykleić do okularu, a w tym szkiełku masz muszlę "dystansującą" i jeszcze trochę zapasu...

Na koniec łyżka "dziegdziu" w tę beczkę miodu...
W tym samym czasie lukałem przez 8mm LVW...mówiąc krótko, odczucia był beee..... Do tego stopnia, że mając możliwość kupienia tego szkła w atrakcyjnej cenie, wybrałem pośledniego Pentaxa, a moim marzeniem stał się UWA Meada 82* :)

Pierwsze wrażenie mało doświadczonego oka, to kiepska punktowość i ciemność (ciemność widzę Albercik). Popieram tym, że np. M82 była tak samo jasna w Ortho 6mm, jak w LVW 8mm moim zdaniem :)

I króciutko na koniec:
nie bójta się krótkich (6mm) 0rhto do planet czy Księżyca; jest ok!, a prowadzenie na dobsie rurki 1200/200 nie jest bardzo problematyczne.

Hmm...pozdrawiacze ;)



Osobiście nie mam nic przeciwko krótkiemu ER, ale tylko w przypadku planet. Jak jest jakaś ładna mgławiczka planetarna, to lubię daleko wysuniętą muszlę oczną :Beer: W kitowym Plosslu, to po obserwacji twarz bolała, ponieważ musiałem opierać policzek na tej śrubce od redukcji na 1,25" :Boink:
W moim przypadku długi ER nie ma zastosowania do obserwacji w okularach, po prostu nie potrafię w nich obserwować i boję się ,że coś porysuję. Albo okular albo okulary :szczerbaty:

A LVW 8mm to sobię kiedyś kupię do planetarnych i kulistych :szczerbaty:

Pozdrawiam,
Kuba

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • toner.keep.pl