, Orbitalny teleskop Kepler ďťż

Orbitalny teleskop Kepler

the felendzers
Wczoraj z przylądka Canaveral Rakieta Delta II wyniosła teleskop Kepler'a o godzinie 10:49 czasu EST - naszego czasu 4.49.

Kiedy sonda znajdzie się w przestrzeni, zostanie skierowana na orbitę okołosłoneczną, po której będzie w ślad za Ziemią obiegać Słońce w ciągu 372 i pół dnia.
Teleskop skupi się na wycinku naszej Galaktyki z kilkoma milionami gwiazd pomiędzy konstelacjami Łabędzia i Lutni.
http://www.nasa.gov/images/content/314138main_briefing-browse.jpg
Misja zaplanowana jest na trzy i pół roku. Naukowcy nie wykluczają jednak przedłużenia jej do sześciu lat.

Wyposażony w lustro o średnicy 1,4 metra i kamerę o rozdzielczości 95 megapikseli (najdokładniejszą, jaka znajdzie się w przestrzeni kosmicznej) sonda Kepler będzie poszukiwała planet, które przechodzą przed swoją gwiazdą macierzystą. Układ optyczny, w który wyposażony jest teleskop, będzie w stanie zarejestrować zmiany jasności gwiazd. To niezwykle trudne zadanie, podobne do zauważenia komara w świetle błyskającego flesza. Kepler prześle na Ziemię do analizy dane dotyczące 170 tys. gwiazd. To te już wytypowane spośród ponad 4 milionów, które znajdą się w polu widzenia teleskopu.

Imponująca mozaika 42 chipów CCD -->
http://science.nasa.gov/headlines/y2009/images/kepler/ccds_med.jpg

Więcej pod adresem: http://www.nasa.gov/kepler
Ten post był edytowany przez ax dnia: 07 March 2009 - 18:37



To niezwykle trudne zadanie, podobne do zauważenia komara w świetle błyskającego flesza
my tam już wiemy że nie takie niezwykle trudne, wystarczy odpowiednia motyka!

ale ja nie o tym...
w odróżnieniu od HST który za nisko lata i nie widać go z terenu naszego kraju, taki Kepler powinien być widoczny.
czy ktoś wie gdzie go szukać? im szybciej tym lepiej, bo przecież się oddala!

Wiadomo kiedy NASA opublikuje jakieś zdjęcia zrobione przez teleskop.


Wiadomo kiedy NASA opublikuje jakieś zdjęcia zrobione przez teleskop.

Z tego co czytałem Kepler ma się koncetrować na szukaniu planet typu ziemskiego, a te z reguły mają długie czsy obiegu wokół własnych słońc, także pierwsze konkretne analizy danych pojawią się pewnie za około 2 lata, może troche wcześniej
Ten post był edytowany przez bamus dnia: 09 March 2009 - 16:14



Wiadomo kiedy NASA opublikuje jakieś zdjęcia zrobione przez teleskop.
Na widowiskowe zdjęcia z Keplera nie ma co liczyć. To teleskop dedykowany do fotometrii. Oprócz planet typu ziemskiego Kepler odkryje na pewno wielokrotnie więcej "gorących Jowiszów" - takie odkrycia powinny "posypać się" już po kilku miesiącach. Na planety typu ziemskiego trzeba będzie poczekać znacznie dłużej - Kepler musi zarejestrować kilka kolejnych tranzytów, aby potwierdzić odkrycie, a to trochę potrwa.


Wiadomo kiedy NASA opublikuje jakieś zdjęcia zrobione przez teleskop.
celem tej misji jest robienie zdjęć gwiazd, więc z góry wiadomo że zdjęcia z Keplera będą wygladały o tak -> .
tylko że powielone sto tysięcy razy i z ogromną precyzją :)
potem NASA przeanalizuje te dane i rysownicy będą mieli pełne ręce tworząc tak zwane "artystyczne wizje" setek planet które istnienie uda się udowodnić. misja jest oczywiście przełomowa i dostarczy mnóstwa nowych informacji ale dla zwykłego konsumenta fotek to będzie tylko taki happening w rodzaju http://www.youtube.c...h?v=GB1rLbAD9kU :rolleyes:

7 sierpnia opublikowane zostały pierwsze wyniki obserwacji uzyskanych za pomocą teleskopu Kepler. Celem była rejestracja tranzytu HAT P7b - znanej już planety z układu odległego o ok. 1000 ly od Ziemi. Okazało się, że wyniki pomiarów, jeszcze przed kalibracją, dają niezwykle precyzyjne wyniki, szczególnie w porównaniu do dotychczas osiąganych. W ciągu 10 dni obserwacji udało się potwierdzić, że planeta ma atmosferę, która po dziennej stronie planety osiąga temperaturę ok. 2380 stopni Celsjusza. Co więcej, udało zarejestrować się bardzo subtelne zmiany jasności spowodowane fazami planety (podobnie, jak w przypadku Księżyca).

Członkowie zespołu badawczego są przekonani, dzięki uzyskanym wynikom obserwacji, że Kepler spełni założony cel i pozwoli odkryć planety wielkości Ziemi.

HAT P7 - to gwiazda (GSC 03547-01402) w gwiazdozbiorze Łabędzia odległa od Słońca ok. 320 pc. W roku 2008 została odkryta krążąca wokół tej gwiazdy planeta (HAT-P-7b) o masie ok. 1,8 masy Jowisza i okresie 2.204 dnia.


Okazało się, że wyniki pomiarów, jeszcze przed kalibracją, dają niezwykle precyzyjne wyniki, szczególnie w porównaniu do dotychczas osiąganych.

Trochę źle zrobione to porównanie. U góry pokazana jest krzywa z teleskopu średnicy ok. 10 cm, a nie np. 1 m. U dołu nie da się odróżnić punktów pomiarowych od krzywej teoretycznej.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • toner.keep.pl