, Zdjęcia z Phoenixa-woda na Marsie...? ďťż

Zdjęcia z Phoenixa-woda na Marsie...?

the felendzers
Witam wszystkich serdecznie...

Nie wiedziałem gdzie wcisnąć ten temat, więc uczyniłem to tutaj, jeżeli to nieodpowiedni dział, prosze o przeniesienie do właściwego, szukałem na forum ale nic nie znalazłem na ten konkretny temat, jeżeli będzie taka sytuacja, że żle szukałem i było to już omawiane proszę po prostu usunąc post.

Jarosław Grzędowicz ( kto czyta fantastykę ten wie kto zacz ) w tygodniku Gazeta Polska, pisze: " wg badaczy analizujących zdjęcia wykonane przez lądownik marsjański Phoenix zaraz po lądowaniu 25 maja 2008r, aparat ten przypuszczalnie wykonał pierwszą fotografię marsjańskiej wody w stanie ciekłym. Zdaniem niektórych członków zespołu Phoenixa, woda mogła zostać wytopiona podczas lądowania sondy." Oczywiście rzecz jest bardzo kontrowersyjna, są rózne zdania na ten temat wśród naukowców NASA, ale " jednak nie ma wątpliwości, że na zdjęciach tych powierzchnia wspornika Phoenixa pokryłe sie okrągłymi pęchęrzykami podobnymi do kropel cieczy, co więcej, po jakimś czasie jeden z nich wyrażnie się powiększył. Zwolennicy teorii "wodnej" twierdzą, że w tym rejonie występuje obfitość chlorków będących solami, a woda będąca bardzo stęzonym roztworem soli może znieść bez zamarzania nawet temperatury występujące w okolicach marsjańskiego bieguna. Taki roztwór może pozostać ciekły nawet do minus 70 stopni Celsjusza. Co więcej, dzięki obecności soli staje się higroskopijny i może przyciągać wodę s sąsiednich kropli albo nawet z pary w atmosferze. Częśc uczonych skłania się tez ku hipotezie, że woda na wsporniku pochodzi z warstwy lodu roztopionej silnikami sondy podczas lądowania. Niestety, krople na zdjęciach odkryto ostatnio ( ? ) , tymczasem sonda Phoenix już kilka miesięcy temu straciła zdolność regenerowania energii i już nikomu nie odpowie. Nie da się więc sprawdzic w jakim stanie jest kropla na jej wsporniku. Jeden z naukowców zespołu, Nilton Renno, zamierza w związku z tym odtworzyć marsjańskie warunki na Ziemi i zbadać rzecz w laboratorium. Tak czy inaczej uczeni twierdzą, że jeśli widoczna na powierzchni sondy kropla jest istotnie wodą, to jest zbyt słona, by mógł w niej przetrwać jakikolwiek organizm wielokomórkowy. " Podane za NewScientist, NASA

Ten pytajnik jest dodany przezemnie, zastanawiam się czy ktoś coś wie na ten temat i gdzie mozna samemu obejrzeć te zdjęcia, jeżeli są gdziekolwiek publikowane, dla mnie osobiście temat ogromnie ciekawy i fascynujący. Jestem ciekaw Waszego zdania na ten temat... :Beer:



http://wyborcza.pl/3292000,75476,6394567.h..._na_marsie.html
Choćby tu, ale na stronie lądownika pewnie też są.

wow...dzięki dobsonme...a jednak coś jest na rzeczy... :D

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • toner.keep.pl