, Barlow - wątpliwości ďťż

Barlow - wątpliwości

the felendzers
Kupiłem ostatnio barlowa 1,25". Po pierwszych obserwacjach ogarnęły mnie pewne wątpliwości:
1) czy barlow pociemnia obraz, bo takie mam jakby wrażenie?
2) czy zastosowanie barlowa pogarsza ostrość, szczególnie przy dużych powiększeniach, takie zjawisko u mnie występuje, ale może nie potrafię czegoś ustawić.
Proszę o pomoc użytkowników barlowa.



Pociemnienie jest na pewno wynikiem zwiększenia Power'u przez niego.

Oskarku pamiętaj, że zwiększanie power'u powyżej 2 no może 2,5D jest delikatnie mówiąc nierozsądne.

Zdolność rozdzielcza obiektywu 100 mm nie przekracza 1,4 sek. kątowe. Więc zwiększanie power'u powyżej 2D nie powoduje jednocześnie zwiększenia szczegółów. Dlatego masz wrażenie, że duży power jest mniej ostry.

P.S. Oskarku jak zadajesz pytania podawaj więcej szczegółów. Na podstawie czego lub w porównaniu z czym zauważyłeś to przyciemnienie przez Twojego Barlow'a i jaki to Barlow.

Porównując mój zestaw ZOOM 8-24 mm przy 8 mm power 125x a z Barlow'em NPZ 3x i 24 mm power 126x nie zauważam wyraźnego przyciemnienia.

OK. Więcej szczegółów. Barlow x2 Soligor. Używany do okularu 25mm daje power 80x i to jest dobry obraz. Natomiast wydaje mi się, że okular 6,3mm (power ok 155x) daje jednak lepszy obraz niż okular 10mm + barlow x2 (power 200x). Powiększenie 200x nie jest chyba zbyt nierozsądnym, chociaż prowadzę obserwacje w mieście.

Użyłem słowa pociemnienie, ale chodzi o minimalnie ciemniejsze tło. Być może to tylko moje wrażenie.

To proste bo przy 200x z Barlowem i określonym seingu masz oczywiście gorszy obraz bo bardziej powiększasz ten konkretny Seing ;)



W mieście to bardziej kontrastowe tło to znaczący plus. Dlatego właśnie tak bardzo cenie ZOOM'a. W związku z płynną możliwością zwiększania powiększenia idzie w parze też jakby płynna regulacja kontrastu tła (pociemniania tła ze zwiększającym się power, wynikające ze zmianą światłosiły scop'u).

Różnica między 155x a 200x to różnica wystarczająca w power by było widać kontrast tła. Wg. mnie to normalny objaw.   :) :) :)

Tą różnice widać też na przykładzie porównania lornetek 20x60 i 26x70. Generalnie 20x60 jest nieco jaśniejsza od 26x70. Ale w mieście nad rozświetlonym niebem 26x70 daje bardziej kontrastowe tło i zasięg w niej jest dlatego większy, choć ma przecież mniejszą światłosiłę. Dodatkowo większy power też wpływa na lepszą widoczność granicznych obiektów, choć wcale nie dociera do oka więcej światła. To paradoksalne, ale sprawdzone w praktycznych porównaniach tych dwóch lornetek.

Dla mnie jak chodzi o barlowa nic nie jest normalne bo dopiero miałem okazję patrzeć przez niego 2-3 razy   :)

A propo barlowa, ma ktoś jakąś wiedzę na tego z himpolu x3 ?  Jak tam u niego z powłokami ? Może Ty Januszu coś wiesz i czy warto go zakupić ?

Widziałem go w reku i w akcji, całkiem nieźle się sprawuje przy obserwacji planet a warstwy ma też spoko granatowe   :D

Tak używam chętnie właśnie Barlowa NPZ 3x z Nowosybirska. B. solidnie wręcz topornie wykonany, ale to tylko zaleta. Powłoki niebieskie. Wykorzystuje go z powodzeniem razem z ZOOM'em - Sologora 8-24mm. Daje to zasięg powiększeń 42-375x (42-125x bez i 126-375x z Barlowem dla ogniskowej 1000mm). Oczywiście nigdy aż tak nie poweruje z sukcesem, bo korci mnie od czasu do czasu. To połączenie daje nadzwyczj dobre obrazy planetarne.

No właśnie też mam zooma Celestrona a właściwie to Viexen (czy to jest to samo co Soligor choć wyglądają trochę inaczej ??)  i barlowa x2 a do mojego krótkiego refraktorka barlow x3 jak znalazł bo więcej się chyba pociągnąć nie da...

Może i ja spróbuję tego x3 z Azji? Mam ochotę tylko trzeba podwyższyć współczynnik żony na akceptację wydatków męża.

Oskar popracuj nad żoną to może i na Powermate x2 lub x4 da się namówić  ;D. Czy Ty masz do tego 100RS złączkę kątową 2" ? Pozdrawiam! Rysiek

Złączkę 2 cale mam od Janusza.
Co to jest ten powermate?

To taka 2" armata wśród Barlowów  ;D ;D ;D

Powermate to 4 soczewkowy image amplifier ( wzmacniacz obrazu )  i robiony przez Tele Vue o standarcie 2" ( 2x i 4x ) oraz 1 1/4" ( 2,5x i 5x ). Mam tą czwórkę. Zobaczysz i ocenisz jak się spotkamy. Janusz oferuje 2" barlowy i jeśli masz złączkę 2" to pomyślałbym o 2" barlowie. Pozdrawiam! Rysiek

Ryśku słowo "wzmacniacz obrazu" jest tu nie na miejscu jako kalka z angielskiego i wprowadza w błąd czytelników, obraz nie jest tam wzmacniany a tylko powiększany co oczywiscie zawsze wiąże się ze spadkiem jego jasnosci powierzchniowej, lepiej powiedz że to soczewkowy powiększacz skali obrazu podobny w działaniu do Barlowa ale o bardziej skomplikowanej budowie wewnętrznej (działa na zasadzie lunety Galileuszowej!!!) ;D ;D ;D


Kupiłem ostatnio barlowa 1,25". Po pierwszych obserwacjach ogarnęły mnie pewne wątpliwości:
1) czy barlow pociemnia obraz, bo takie mam jakby wrażenie?
2) czy zastosowanie barlowa pogarsza ostrość, szczególnie przy dużych powiększeniach, takie zjawisko u mnie występuje, ale może nie potrafię czegoś ustawić.
Proszę o pomoc użytkowników barlowa.

oczywiście masz rację Oskarze i to nawet nie wiesz jak wielką?
Do teleskopu wpada przez lustro lub soczewke stała ilość światła i ona decyduje o jasności obrazu na kliszy.
W przypadku użycia okularu pojawia sie element optyczny, okular powiększajacy obraz dawany przez obiektyw.
Każde 2x większe powiększenie spowoduje 4krotny spadek jasności powierzchniowej obrazu co niezbicie wynika z geometri i wzoru na pole powierzchni.
Tak więc czy dasz Barlowa, Powermate czy też silniejszy okular efekt będzie za każdym razem taki sam czyli pociemnienie obrazu  bo z tego powodu przecież nie zwiększy się ilość światła wpadajacego do obiektywu, ta zależy tylko od jego średnicy   :o :(

Janusz zgadzam się z Twoją opinią na temat Powermate i dobrze, że to sprostowałeś. Ja napisałem wzmacniacz obrazu, bo na amerykańskich stronach jest niekiedy przedstawiona jako "image amplifier". Stąd te tłumaczenie. Pozdrawiam! Rysiek

Ryśku taki Prawdziwy Wzmacniacz Obrazu I 3 intensifier to napewno sobie kiedyś kupimy, co nie, czekamy tylko na wersję kolorową bo zielony obraz nam jakoś nie leży ;) :) :D ;D

Janusz, jeśli myślisz o I3 ITT Night Vision z ceną startową 1995$ firmy Collins Electro Optics LLC to oprócz tego zielonego kolorku jeszcze cena mi nie odpowiada  ;D ;D ;D. Poczekam na tańszy i kolorowy  ;D. Pozdrawiam! Rysiek

No cóż kosmiczne technologie to i kosmiczne ceny, może na emeryturze sobie takie kupimy  8) 8) 8)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • toner.keep.pl