, Jaki filtr do foto DS ďťż

Jaki filtr do foto DS

the felendzers
Witam, zastanawiam się nad kupnem filtra do achromatu Petzwala 152/760 F5 z przeznaczeniem do fotografowania obiektów głębokiego kosmosu. Co moglibyście doradzić. Janusz proponował kiedyś do takiego sprzętu Semi APO albo Fringe Killera. Zasięg jaki mam w miejscu gdzie owo fotografowanie będzie się odbywać wynosi jakieś 5 mag gołym okiem, tak sądzę. LP nie potrafię określić ale wrzucę fotki surówki.

http://lh5.ggpht.com/twardy.w/SDvV2UT4r7I/AAAAAAAAAaY/rwiyPFGxeB4/s800/DSC_0076%20kopia1.jpg

to jest południowa część nieba, okolic Oriona. Zdjęcie z początku grudnia, ISO 1600, ekspozycja 302 sek, ogniskowa 52mm F 5,6 aparat Nikon D50 + kit.

A tak wygląda północna część nieba
http://lh5.ggpht.com/twardy.w/SDvV2UT4r8I/AAAAAAAAAag/tJGXwAU2O_A/s800/DSC_0077%20kopia1.jpg

Fotka strzelona tej samej nocki ekspozycja 430 sek, ogniskowa 55 mm, pozostałe parametry bez zmian

To różowe zaświetlenie na jednym z brzegów zdjęć to szum od wzmacniacza oczywiście do wyeliminowania (przypadłość tanich Nikonów z przetwornikiem CCD)



UHC-S ??

Ale ty chcesz filtr na LP, na chromatyzm czy na konkretne pasmo?

Pozdrawiam.

Do fotografowania chyba specjalnie SemiApo się nie nada. Jest dosyć ciemny i musiałbyś wydłużać czas ekspozycji dosyć mocno. Jego zaletą jest najbardziej zbliżona do naturalnych proporcja kolorów (porównaj sobie zdjęcia w http://www.astro-for...ead.php?t=5719). Ale to się przydaje przy wizualu, a nie przy dużym LP w fotografii. Szkoda takiej apertury na przyciemnianie. SemiApo oczywiście lekko poprawia obraz przy sodówkach, bo ma w stosunku do Fringe Killera wyciętą część żółto-pomarańczową widma, ale lepszy chyba będzie UHC-S.
http://rohr.aiax.de/P103-Filter-Sonne.jpg
Ten post był edytowany przez Lampka dnia: 27 May 2008 - 12:39



Ale ty chcesz filtr na LP, na chromatyzm czy na konkretne pasmo?

Pozdrawiam.


Przede wszystkim na achromatyzm, LP drugiej kolejności.

Przy takim niebie filtr na LP jest zbędny. Jedyne co mogę zaproponować to UHC Astronomika w celu wydobycia mgławic ha-alpha i przygaszenia gwiazd.


Przede wszystkim na achromatyzm, LP drugiej kolejności.

To sobie pooglądaj obrazki w wyżej cytowanym wątku z niemieckiego forum. Tam gdzieś dalej są zdjęcia robione przez achromat Fraunhofera 150/1200, szczególnie te z izolatorami pod koniec 2 strony wątku. Zobacz jak to wygląda przy f8, u Ciebie będzie trochę gorzej.

Więc nie pozostaje chyba nic innego jak kupić UHC. A ten UHC Astrononic, o ktorym wspomniał qbanos to gdzie można kupić czy ktoś w Polsce to sprzedaje?

Poniżej parę ciekawych linków dot. filtrów do eliminacji LP :)

http://www.iceinspace.com.au/forum/attachm...mp;d=1204353153

http://www.igomoo.com/aaa/index.php?option...p;limitstart=11

http://www.igomoo.com/aaa/index.php?option...p;limitstart=12

http://www.iceinspace.com.au/forum/attachm...mp;d=1204353153

http://www.iceinspac...ad.php?p=299341

Pozdrawiam

Troszke poczytałem i jak widzę sporo osób poleca UHC-S Baadera. Jest stosunkowo nie drogi i podobno całkiem niezły.

Przemyślałem sprawę i doszedłem do wniosku, że z tym LP nie jest u mnie tak źle. O godzinie 23 wyłączają uliczne oświetlenie a pozostałe, które zaświeca niebo (to na fotografi z południową częścią nieba), jestem w stanie wyłączyć na czas sesji i to całkowicie legalnie :szczerbaty:

Powziąłem decyzję o zakupie filtra UHC-S Baadera. Jednak teraz pojawiło się kolejne pytanie czy kupować ten 1,25" czy 2". Mam wyciąg 4" z redukcją ma 2" i na 1,25". Na razie fotografuję Nikonem i prędzej przesiądę się na jakiegoś Canona niż dedykowaną kamerę. Proszę poradźcie coś.

1,25" będzie winietował z matrycami APS. I to całkiem wyraźnie.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • toner.keep.pl