, jaki okular do Celestron FirstScope 90 EQ ďťż

jaki okular do Celestron FirstScope 90 EQ

the felendzers
cześć!!
Mam Celestona o oginskowej 1000mm i średnicy soczewki 90mm, w zestawie była dwa okulary 10mm i 20mm
Jakie okulary są najlepsze do ogladania planet, a jakie do deep-sky, czym sie powinienem kierować przy kupnie okularów. I czym są soczewki Barlowa...czy różnią sie od okularów...?
Może pytania są banalne ale jestem amatorem:P
Dzięki za pomoc!!



Soczewki Barlowa to soczewka rozpraszająca która ma zadanie zwiększyć ogniskową teleskopu, co powoduje zwrost powiększenia okularu. Np.
Mając okular 10mm w twoim celestronie otrzymujemy powiększenie 100 razy (dzielimy ogniskową telepa przez ogniskową okularu) a mając barlowa np 2x to otrzymujemy powiększenie 200 razy. w ten sposub tanio zwiększamy game powiększeń.
nalepiej przeczytaj ten post :
Jak dobrać okular

Pozdrówko

Dziękuje ze pomoc!!
biore sie za czytanie postu...
Podrawiam


cześć!!
Mam Celestona o oginskowej 1000mm i średnicy soczewki 90mm, w zestawie była dwa okulary 10mm i 20mm
Jakie okulary są najlepsze do ogladania planet, a jakie do deep-sky, czym sie powinienem kierować przy kupnie okularów. I czym są soczewki Barlowa...czy różnią sie od okularów...?
Może pytania są banalne ale jestem amatorem:P
Dzięki za pomoc!!


Jednymi z najlepszych okularów planetarnych (krótko ogniskowe) są Vixeny LV lub ortho Badera , a jeżeli chodzi o średnio ogniskowe i długo ogniskowe to najlepszym wyborem będą Naglery z tym że cena jest też odpowiednio wysoka i może tak wyjść że jeden okular będzie droszy od całego twojego teleskopu. :Boink: :Boink:
Ten post był edytowany przez Rammstein5 dnia: 03 September 2006 - 23:07


Panowie! W tym Firstscopie są Kellnery, więc nawet zakup zwykłych tanich Plossli będzie już przesiadką na lepsze sprzęta!
To jedna strona medalu. Druga- oczywiście: im lepszy okular, tym lepiej dla telepa. Z kolei trzeba też myśleć o wadze okularków, bo wyciąg się urwie, jak takiego Naglera tam się wsadzi :szczerbaty: I to nie jest wcale dowcip.

Lepiej się spytać jaka cena wchodzi w rachubę.

:Beer:

myśle o czymś od 100 zł do 300zł... <_<

z tego co napisał Kurak, lepiej jest kupić soczewkę barlowa...dobrze myśle?

mi sie wydaje, ze w tym teleskopem powiekszenie 200x to pobozne zyczenie. 150x wzial bym za max, a moze i mniej...
moze zamiast zwiekszac powiekszenia lepiej wycelowac w DS'y (cos sie uda przy takiej srednicy?) i kupic cos dlugoogniskowego (~30mm)?

Daj sobie narazie spokój z barlowem, kup sobie na początek jakiegoś polsla (ok. 150zł) ja celowałbym w ogniskową od 13mm do 15mm.

Dzieki wam za pomoc:)


Daj sobie narazie spokój z barlowem, kup sobie na początek jakiegoś polsla (ok. 150zł) ja celowałbym w ogniskową od 13mm do 15mm.

Czy chodzi Ci o któryś z tych:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ba36ec4e73fed3f

Tak między innymi te też lub tu masz Polsla 15mm http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=226

Dobry Kellner jest lepszy od plossla.
Dodam .

Stare 20 mm okulary z Synty jak dla mnie sa lepsze od 20 mm plossla.
Ten post był edytowany przez zbig dnia: 04 September 2006 - 22:30
Zbig, ale w sklepach internetowych w Polsce nie da się kupić Kellnerów. Nawet tych paskudnych, a co dopiero dobrych! Przynajmniej nie widziałem do tej pory żadnego, nie licząc RKE. Dlatego radę co do Plossla uważam za dobrą. To ma być okular 1,25".

:Beer:

Cześć luk-ash
Z doświadczenia: jeśli nie chcesz wydać za dużo kasy, kup do planet Plossla 6mm. Kosztuje ok.100zł i nie jest najgorszy przy długoogniskowych (powyżej F10 - stosunek ogniskowej obiektywu do jego średnicy) sprzętach. Taki okular da ci powiększenie ok.165x. Wartość powiększenia 165 stanowi ok. 1,8x średnicę obiektywu wyrażoną w milimetrach - to dobra relacja. Nie powinieneś ptrzekraczać powiększenia stanowiącego dwukrotną wartość średnicy obiektywu, czyli 90x2=180. W rzeczywistości dla takiej klasy sprzętów dobrze jeśli wartość powiększenia nie przekroczy 1,8 średnicy obiektywu, czyli akurat tyle ile da ci okular 6mm. Oczywiście to do oglądania planet/księżyca.

Do DS celuj w okular, który da ci plamkę w granicach ok. 3mm przy miejskim, lub powyżej 3mm przy podmiejskim niebie. Im wieksza plamka w okularze tym więcej światła wpada Ci do oka i tym lepiej widać słabo oświetlone obiekty (właśnie DS-y), jednak przy zaświetlonym niebie nie należy z tą plamką przesadzać. Wielkość plamki jest stosunkiem średnicy obiektywu do powiększenia. Np. przy powiększeniu 165x będziesz miał plamkę 90/165=0,54mm. Okular 20mm daje plamkę 1,8mm (90/50=1,8). Proponowałbym Ci Plossla 32mm który da powiększenie 31,25x i plamkę 2,88, lub Plossla 40mm który da pow.25x i plamkę 3,6mm, chociaż nie wiem czy ten ostatni nie będzie winietował.
Pozdro.

Ja uważam, że nie warto kupować Plossli do dużych powiększeń. Zresztą w tej chwili za bardzo nie ma po co. Jupek za nisko na sensowne obserwacje, no Księżyc pozostaje.

Osobiście radziłbym zakup takiego okularka, jaki poleca Rammstein. Dodałbym może coś DS-owego, w granicach 20-25 mm.
Chociaż ciekawą alternatywą mogą być Swany 1,25"- nie są przeraźliwie drogie (w DO po 279 zł), a można dostać 9, 15, 20 mm, no i są "od ręki" - tak wynika z informacji na stronie. To jednak wieeeelka różnica.

No a następnie zalecilbym skladanie na okularek planetarny- np. ortho czy LV 6-7 mm. A później apiać ;) znów coś do DS... i tak w kółko :szczerbaty:

:szczerbaty:

B)-->(Piotr B @ Sep 4 2006, 23:32)
B)-->(Piotr B @ Sep 5 2006, 09:32)
Dzięki za pomoc w wyborze okularów :D
Mam jeszcze jedno lamerski pytanie:)
Jak dobrze ustawić montaż paralaktyczny w moim teleskopie, szukałem w necie, ale tam są tylko bardzo skąplikowane opisy. Prosił bym o prostą instrukcję jak sie z tym obchodzić :Boink: :Boink:

Pozdrawiam :rolleyes:

ustaw nachylenie osi RA na taką wartość, na jakiej szerokości Geograficznej jesteś. następnie ustaw cały montaż tak, aby oś RA celowała mniej więcej na północ (gwiazda polarna). Do wizuala będzie aż nadto :)

Pozdrawiam :)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • toner.keep.pl