, Najlepsze okulary do planet ďťż

Najlepsze okulary do planet

the felendzers
Wlasnie wybieram okulary do planet. Zalozmy, ze wyjsciowym powerem jest 250x, ogniskowa teleskopu to 1200 wiec potrzebuje okular ok 5mm oraz do poweru 150x potrzebny 8mm.

Potrzebuje waszej pomocy przy wyborze najlepszego okularu. W typowaniu pomijamy cene - ma to byc naprawde najlepszy mozliwy okular. Nie rozmawiajmy o zoomach - ma to byc okular staloogniskowy.

Na razie kandydatem nr 1 jest TeleVue Radian 5mm - cena 240-300$
Gdzies chwalono Pentaxa Ortho jakiegos, ale z tego co wiem, nie sa juz dostepne. Co proponujecie? Jaka konstrukcja bedzie najlepsze? Przede wszystkim mowimy o jakosci i kontrascie obrazu.




Jaka konstrukcja bedzie najlepsze? Przede wszystkim mowimy o jakosci i kontrascie obrazu.

Szukaj jakiegoś ortoskopa np. Zeissa to nie są specjalnie drogie okulary mają małe pole widzenia i kiepski komfort patrzenia ale obrazy planet dają najlepsze.

Z kategorii low budget to w ogóle zapomnij :Cry:

Z kategorii medium budget polecam Lantana 5,2, Oriona, Vixena, Soligora
duży kontrast, dobre warstwy MC, wspaniała korekcja koloru w lantanach, brak odblasków i komfortowo odsunięta źrenica wyjściowa to ich wielkie atuty.

Z kategorii hi budget polecam Pentaxa lub Naglera coś koło 5mm z tych co znam i lookałem nimi oczywiście z tego Pentax ma wyższy kontrast od Naglera i lepiej odsuniętą źrenicę ale mniejsze pole co przy paralaktyku z napędem nie ma akurat większego znaczenia szczególnie do Planet 8)

Te Radiany to sa wlasnie takie nowoczesne orthoskopy, ale bez wad ortho.
Zastanawiam sie... teraz wyczytalem znowu, ze do planet w klasie hi zalecane sa lanthany Vixena.



Ja patrzylem przez lantanty Vixena 4mm i 6mm Krokodyla. Dla mnie nic dodac nic
ujac. Nie szukalbym niczego innego. Ktorys Vixen dawal ponadto lepsze obrazy niz
Nagler. Krokodyl i ja bylismy co do tego zgodni. To chyba dobra rekomendacja
dla Vixenow.

Arek

Przez Radiana nie patrzyłem więc nie mam własnego zdania ale znam dwoje jego użytkowników co się ich szybko pozbyli z powodu ponoć dyskomfortu obserwacji i uciekania obrazu :?

No to nawet sie ciesze, bo vixeny tansze :lol:
Tego saturna co tak sikalismy po nogach, to wlasnie ogladalismy vixenem 4 mm! Piekny obraz!

Adamie, potestuj moje Vixeny. Jeśli pamiętasz Kampinos, to one dają lepsze obrazy niż Nagler, który posiadam - zarówno na planetach jak i DS. Jedynie pole mniejsze.

No trzeba bedzie, bo ta 4-ka to naprawde fajna sprawa, aczkolwiek przydatna tylko w dobrych warunkach. Ale zawsze trzeba miec taki na podoredziu...

Witam

Warto zajrzeć na stronę: http://www.excelsis....chive=-1&page=0

Dla mnie do planet nr 1 to orthoskopy

pozdrawiam
waldek


Adamie, potestuj moje Vixeny.  Jeśli pamiętasz Kampinos, to one dają lepsze obrazy niż Nagler, który posiadam - zarówno na planetach jak i DS.  Jedynie pole mniejsze.

Mniejsze pole przy obserwacji planet na dobrym montażu zapewne nie ma znaczenia. Poza tym w Pentaxaxh pole wynosi chyba 68 stopni więc nie mało.

Adamie, a skad zamierzasz sprowadzic tego 4mm Vixena? Ja w sumie tez przymierzam sie do 4-5mm lantana Vixena. Celowalem na zakupy w Pradze. Tam mozna to kupic za
jakies 500 zl.

Arek


Adamie, a skad zamierzasz sprowadzic tego 4mm Vixena? Ja w sumie tez przymierzam sie do 4-5mm lantana Vixena. Celowalem na zakupy w Pradze. Tam mozna to kupic za
jakies 500 zl.

Arek


A szerokokątny za około 1000 zł.
Zobaczcie www.celestron.cz

Ja polecam jeszcze:
http://www.astrosurf...suggestions.htm

Tak czlowiek tez poleca 5mm Vixena. No ale dobrze tez mowi o krotkich Naglerach
i Radianach.

Arek

Jakoś zimą byliśmy z Waldkiem u naszego kolegi Grzegorza 30km od Poznania. Tamtej nocy był taki seeing, który zdarza się parę razy w roku dlatego pomimo przenikliwego mrozu obserwowaliśmy dobrych parę godzin robiąc sobie co 2 godziny przerwę na herbatę. Mieliśmy wiadro okularów: Pentaxy, Televue, Ruskie, Chińskie, Meade do planet najlepszy był Zeissowski ortoskop za 5 DM kupiony na pchlim targu w Berlinie. Zresztą nic dziwnego bo do planet najlepszy jest Or-to-skop. Pole nie ma w tym przypadku zadnego znaczenia bo nie o pole przy oglądniu planet chodzi zrozumcie to wreszcie.

Mirku wiem doskonale że Ortoskop daje dobre obrazy planetarne (sam takim 4mm Celestronem oceniam jakość sprzętu) ale przy krótkich ogniskowych ma za bliską źrenicę wyjsciową i cały komfort obserwacji diabli biorą za jednym zamachem :Cry:
To jakby jakość ale bez komfortu obserwacji czyli jakby połowiczna jakość sumarycznie rzecz biorąc :wink:

Adam pytał o najlepszy do planet, a nie najbardziej komfortowy. Niektórzy wręcz lubia jak muszą przykleić oko do okularu.

Możemy założyć że facet się nie zna . W końcu to opinia jednego człowieka

"I've viewed in over 100 eyepieces over the years. This and other zeiss ortho's deliver the best contrast and sharpness. I rate it slightly better than the also excellent pentax ortho's. Both are perfect or close to perfect.

Mars/Saturn in excellent seeing with 2X zeiss barlow Zeiss APQ 100/1000and the 0-6 was incredible.
As good as it gets. Your own eye will introduce a lot more errors than these amazing oculars."

Mowa o Zeiss Abbe Orthoscopic 6mm, niestety już nie produkowany.
Warto zajrzeć na stronę Ludesa, proponuje do planet nową konstrukcję -Monocentric

pozdr.

Śledzę tą dyskusję na temat planetarnych okularów i tak jak już Waldek wspomniał jest ciekawa kolekcja Ludesa - http://www.apm-teles...utsch/index.htm . Ich recenzja jest już tutaj - http://www.cloudynig...pieces2/tmb.htm . Komfort typu Pentax lub Radian w tym wypadku odpada, ale jak pisze Mirek nie o to chodzi. Tu obrazy mają znaczenie. Adam zaznaczył , że nie chce zooma, ale pozwolę sobie dać link do ciekawego okularu 5-8mm - http://www.cloudynig...pieces2/tmb.htm . Zobaczcie to pole :shock: :!: .


Witam
 
Warto zajrzeć na stronę:   http://www.excelsis....chive=-1&page=0

Dla mnie do planet nr 1 to orthoskopy
 
pozdrawiam
waldek


No niby tak, ale po pobieznym przejrzeniu tej listy to widze, ze wszystkie ortho sa "discontinued" :(

Wlasnie poczytalem sobie o tych Super Monocentrics i musze przyznac, ze chyba wlasnie tego szukam. Jezeli to ma byc nastepca Zeiss'a ortho, to moze w to trzeba zainwescic? Co o tym myslicie? Np taka 5mm i 8mm?

Tu zgodze sie z Januszem. Ja zostaje przy Vixenach, bo machanie rzesami po
okularze nie dla mnie.

Arek

Te mono maja ER 4 mm przy ogniskowej 5 - wiec nie ma jeszcze tragedii.

Spróbuj pożyczyć jakiegoś ortho, może w Warszawie ktoś ma, i sam oceń, niestety komfort obserw. kiepski i niektórym bardziej pasują niedużo gorsze, wygodne okulary.
Musisz osobiście ocenić.
Takahashi jeszcze produkują ortho chyba że się mylę
U Ludesa powinny być z drugiej ręki i co najważniejsze nie kosztują fortuny

Potrzebuje teraz juz konkretnej rady. Brac Mono TMB, czy Vixena? Bedzie widoczna roznica? To power 240x wiec jakosc i brak "duchow/refleksow" ba gigantyczne znaczenie!

Dla siebie zakupiłbym TMB, mam napęd i małe pole mi nie przeszkadza, w twoim przypadku bez napędu bym się zastanawiał nad okularem z większym polem.
Chyba że napęd będzie w przyszłości.

Naped bedzie! OK - wezme tego TMB. Zobaczymy co to warte ;)

A wiesz choć Jesionie co chcesz kupić i co znaczy okular monocentryczny, to pomysł samego D.D.Maksutowa.
To konstrukcja okularu z naprawdę małym polem widzenia ale o ciekawej konstrukcji odpornej na przechyły okularu i chybotanie wyciągu czyli idealny wybór do twojej Synty :wink:
Jego zasada polega na takim doborze szkieł aby wszystkie promienie wodzące tworzacych go soczewek były zaczepione w jednym punkcie środkowym okularu co czyni go nie wrażliwym na przechyły boczne względem tego punktu.
To projekt rodem z czasów zimnej wojny jako zarzucony prototyp okularu do noktowizora, montowanego w bojowych wozach piechoty z optyczną stabilizacją wachliwego okularu nie powodującego zmiany parametrów korekcji obrazu :roll:
Słyszałem o tej ciekawostce w światku designerskim w aspekcie już historycznym bo nie znalazł dotychczas szerszego zastosowania a tu słyszę że nadaje się do obserwacji planetarnych ???
Wiesz dlaczego ma taki dobry kontrast bo zrobiony jest z 2 sklejonych naprawdę gruuuuuuuubych soczewek i ma tylko dwa graniczne ośrodki powietrze szkło i stąd bierze się jego wysoka transmisja światła przy dobrych, zewnętrznych warstwach MC oczywiście i brak wewętrznych odblasków od granicy ośrodków o dużej różnicy współczynnika załamania jak powietrze i szkło 8)
Kupuj, to chętnie też potestuję to cudo w nowym, planetarnym wykonaniu :shock:
Poszukaj najpierw danych o jego polu widzenia i odstępie źrenicy wyjściowej abyś nie był nieprzyjemnie zaskoczony tym na co wydasz 200 erosów :wink:

Gadasz Janusz jak potłuczony. Na stronie Ludesa wswzystko jest podane np. pole 30stopni. Dobrze wiesz, że nie o pole tu idzie może być nawet 25 stopni.

Raczej odbierasz to Mirku jak cytuję "potłuczony" a ja tylko naświetlam aspekt historyczny tego ciekawego projektu, przewrażliwony jesteś Miras, wyluzuj :Beer:

Ps. Stronki Ludesa na tem temat nie czytałem, opieram sią na własnej wiedzy w tym temacie ale nie wiem czy chętnie się z nią zapoznam po takiej wybuchowej zachęcie z twojej strony, nie jestem wszak saperem :wink:

Mi tam sie podobal wywod Janusza... to jest wlasnie to :)
Dokladnie jest jak piszesz.

Eye Relief w przypadku tego co kupuje (ogniskowa 5 mm) jest dokladnie 4 mm wiec tragedii nie ma. Pole faktycznie 30 stopni. I to chyba najwieksza wada, ale biorac pod uwage, ze to tylko planety to nie jest zle.

Dostalem juz odpowiedz od Ludesa gdzie w usa mozna to kupic. Dostepne sa tylko 2 ogniskowe 4 i 5mm i to w bardzo ogranicznonym nakladzie. Podobno na planetach ten okular daje niezlego kopa ;)


Mi tam sie podobal wywod Janusza... to jest wlasnie to :)
Pole faktycznie 30 stopni. I to chyba najwieksza wada, ale biorac pod uwage, ze to tylko planety to nie jest zle.


Adamie nie można tego uznawac za wadę po prostu nie da się skonstruować idalnego do planet okularu z polem 80st.. Pozatym jeszcze raz powtórzę przy oglądaniu planet pole nie ma znaczenia znaczenie ma jakość dawanych obrazów i to jest w tych konstrukcjach priorytet.


przewrażliwony jesteś Miras, wyluzuj  

Co ty janusz akurat wyluzowany jestem jak nigdy. Za ciekawy rys historyczny dziękuje ale chodziło mi o cyt
"Poszukaj najpierw danych o jego polu widzenia i odstępie źrenicy wyjściowej abyś nie był nieprzyjemnie zaskoczony tym na co wydasz 200 erosów "

Tak jak napisałem wszystko jest na stronie Ludesa i nie może być żadnego zaskoczenia. To, że okulary do planet mają małe pole widzenia i krótką żrenicę to wiadomo.Bo w tym wątku pisano o tym wielokrotnie. Jak mu się nie spodoba ten okular to odkupię od Adama za pół ceny :D

Mirku możliwe ze jesteś Pasjonatem przez wielkie [size=24]P i na komfort nie zwracasz większej uwagi.
Ale większość dużych misiów ceni sobie przede wszystkim jakość i komfort obserwacji jako nierozerwalną całość i czesto jest w stanie za to słono zapłacić, a to rozwiązanie być może daje super jakość ale o komforcie obserwacji to w tym wypadku zapomnij.
W przypadku paralaktyka z napędem małe pole może być i jakoś bym, go przebolał przy super jakości obrazu z APO dla przykładu ale przy Dobsonie to odpada w przedbiegach bo planta będzie Ci po kilku sekundach uciekała z pola i taka zabawa w ciciubabkę jest bardzo delikatnie powiedziawszy irytująca a już okular z polem 60* daje nam 2x więcej czasu na obserwację planety pomiędzy kolejnymi popchnięciami Dobsona przy takim dużym planetarnym powiększeniu 8)
Te okularki traktuję jako ciekawostkę i nic przeciwko nim nie mam ale osobiście raczej ich nie nabedę bo wymagam już od sprzetu aby mi dawał pełne zadowolenie z obserwacji a półśrodki mnie już nie interesują :wink:
traktuj tą wypowiedź jako określenie mojego osobistego gustu a kwestia gustu jak wiesz nie poglega dyskusji, jednym z czynników wpływajacych na moje znismaczenie jest ich odpustowo jarmarczna kolorystyka, nie lubię takich choinkowych zestawień kolorów zalatujących jarmarkiem :?
Z reguły przesadnie ładne opakowanie kryje w środku zupełnie przecietną zawartość czym mi tu zalatuje na odległość, więc raczej nie dam się skusić na taki wabik marketingowy :wink:
Taki prosty okularek dwusoczewkowy nie powinien być droższy niz 40-50 Euro a powyżej tej sumy to już mi się to bardzo nie podoba :shock:

Ps. Jak nie popatrzę przez taki okularek na jakimś zlocie to nie będę się wypowiadał o jego jakości i korekcji aberracji bo to nie ma najmniejszego sensu :?

Masz Januszu rację, ze cena 200Euro to sporo jak za taki okular być moze Ludes sprzedający wiele produktów z drugiej ręki zauważył duze zapotrzebowanie na okulary ortoskopowe, których już prawie nikt nie produkuje i chce wykorzystac koniunkturę. Jest jeszcze jeden aspekt okularu za 900zł nie powinno sie kupowac do Dobsona za 1750zł :D . Ja bym szukał Zeissowego ortoskopa za 20-30Euro. Warto mieć choć jeden taki okular aby przy super seeingu nawet kosztem komfortu wypatrzeć takie szczegóły na powierzchni Jowisza, których w normalnych warunakach nie uświadczysz. Tak jak pisałem miałem taką okazję zimą i byłem zadowolony.

Janusz, podaj mi przykład szerokokątnego okularu w którym jakość planety będzie ok. w całym polu, no chociaż w 1/2, oczywiście jeżeli rozmawiamy o obserwacji szczegółów na planecie.

No może przeginam, u mnie we wzsystkich okularach oprócz ortho, poza osią jest gożej.

A dlaczego nie mozna stosowac drogich okularow do taniej synty???
Optyka jest na najwyzszym poziomie i chyba tylko to jest istotne. Obrazy planet widzialem takie na niej, do ktorych moga sie rownac tylko te z duzych APO!

Janusz - ten dobson bedzie mial naped, wiec nie mowmy o tym, ze cos komus z pola ucieka!


Ja bym szukał Zeissowego ortoskopa za 20-30Euro. Warto mieć choć jeden taki okular aby przy super seeingu nawet kosztem komfortu wypatrzeć takie szczegóły na powierzchni Jowisza, których w normalnych warunakach nie uświadczysz. Tak

A gdzie znajdziesz takiego zeissa? Szukam i jakos nie moge ich znalezc.

Adam, możesz sprecyzować co to znaczy duże APO ?

>120mm. Uwierz na slowo, widok niewiarygodny. Encke minima nonstop widoczna. Ja widzialem w idealnym momencie Encke Division (bez watpliwosci juz). Jezeli chodzi o ilosc szczegolow to juz chyba lepiej byc nie moze. Roznica w APO to na pewno wiekszy kontrast, co powoduje subiektywne odczycie wiekszej przestrzennosci. Ale w strukturze pasow to juz wiecej sie chyba nie da zobaczyc. Uzyty okular to 4 mm Vixen Lanthanium, co dalo power 300x - ultra ostry obraz.

A wlasnie Waldek - miales Mewlona odbierac? Masz go juz? Bo chcemy Was tam w Poznaniu z Andrzejem nawiedzic :)

Niewolno kupować drogich okularów do tanich teleskopów, bo wtedy w okularze będzie się świecił biały napis na niebieskim tle "Incorect price telescop" 8)

Miałem dzisiaj do Berina jechać, niestety pojadę na początku przyszłego tygodnia.
Przy super seeingu dobre lustro 20 cm musi pokazać większy szczegół niż 12-13cm soczewka, ale to nie jest duże APO.
Mimo wszystko osobiście wolę obraz z 13cm APO niż 20cm lustra F 1:6, poprostu plastyczność tego obrazu jest na innym poziomie.
A do szczegółów kupuję Mewlona 210 F 1/12.
Prawdopodobnie nie miałeś okazji spojrzeć przez 13 cm APO na Saturna w dobrych warunkach i nie możesz wiedzieć jaki jest odjazd, chyba że się mylę.
Oczywiście zapraszamy do Poznania najlepiej pzy super seeingu.


Prawdopodobnie nie miałeś okazji spojrzeć przez 13 cm APO na Saturna w dobrych warunkach i nie możesz wiedzieć jaki jest odjazd, chyba że się mylę.  
... prawda to oj prawda, to co widziałem przez 5 sek to był odjazd, a podobno to jeszcze nie wszystko... ech... :Cry:

Może trochę długi ale bardzo ciekawy i pouczający artykuł o DUŻYM APO http://www.cloudynig...views4/tmb8.htm

A zaczęło się od okularów.

Pozdrawiam
Waldek

Jak zaczniecie doliczać wymiana wyciągu, napęd to wam wyjdzie tak jakbyście odrazu kupili porządny teleskop i do niego można kupic okular za 900zł do dobsona za 1750 nie warto.

Dla ułatwienia podam kawałek tekstu, 20cm f 9 TMB APO refraktor.

Cloudy, but we headed out to the observatory anyway. Lucky that we did! Just as we got there the sky began to clear. The seeing was superb, 8-9/10! While Jupiter looked very nice in the AP 180 F/9 EDT, the view through the TMB 8” F/9 was astonishing! The GRS was just rotating into view. We had a superb view as it transited. Darker area in GRS easily seen. White “storms”. Bluish festoon and reddish “barge” noted. I have observed Jupiter many years and I just sat back and enjoyed. As we took turns viewing Jupiter then Saturn we both knew we had a special night. My friend started out viewing Saturn. He took a long time at the eyepiece. At one point he made mention of Titan’s orange disk. While there was no need for it, Saturn’s image at 586X was steady! The globe had a magnificent yellowish, perhaps slightly greenish hue with orange equatorial band. Darkening of Polar region noted. Cassini’s Division was black and broad. Enke’s minimum clearly seen. No spokes and no Enke’s division, but quite a magnificent image. Heavy dewing with water dripping off both scopes “

On page 202 of the revised ed. of The Backyard Astronomers Guide there is an image of Saturn with a C14 by Ed Grafton. The colors are exactly how Saturn appeared; only the colors seemed to glow. If you want to know what Saturn looks like in my 8” TMB just look at that image from a couple feet away. What a Great night of observing!

Mirku sprecyzuj określenie "porządy teleskop" - TMB, LX...?
Rzeczywiście nie warto kupować do Dobsona okularu za 900, ale przecież okular zakłada sie do wyciągu tubusa, a nie jako nóżki pod montażem :wink:

Mirek, pamiętaj że jak ktoś kupi porządny okular to już mu zostanie i napewno się przyda do innych sprzętów.


The seeing was superb, 8-9/10!
to chyba połowa sukcesu! :Cry:

Waldku - musze sprostowac - oczywiscie mowiac "DUZE" APO mowielm o warunkach polskich!!! Jasne, ze APO 120-130 to nie jest duze APO. Tak jak mowilem, plastycznosc jest zdecydowanie wieksza. Nie ma co nawet polemizowac. Niestety nie zapominajmy o cenie i jej proporcji do wniesionej roznicy.

Mirku: mowisz lepszy teleskop? No to slucham propozycji teleskopu do np 5 tys z takimi obrazami planet, DS, oraz taka mechanika, jaka bedzie po tuningu (wyciag, prowadzenie, GOTO itp). No? Ulatwie ci zadanie - znajdz mi takiego za 10 tys.!

Z wymianą wyciągu i pełnym prowadzeniem Synta nie przekroczy 5000. To będzie jazda! 8) :lol:

Adam ja tobie w ciemno odpowiem - Mewlon 180 .

Melon (:wink:) 180 za 5000?????


Adam ja tobie w ciemno odpowiem - Mewlon 180 .

Nie wierze, zeby Mewlon 180 pokazal cos wiecej niz 8" Synta! A poza tym, gdzie jeszcze montaz do niego, gdzie sterowanie, gdzie GOTO?


Mirek, pamiętaj że jak ktoś kupi porządny okular to już mu zostanie i napewno się przyda do innych sprzętów.

Co racja to racja

8" Schmidt-Newton na LXD-55 UHTC z Autostarem firmy Meade u drogiego Ludesa przy przy drogim Euro 8100zł. Przy tanim Euro 6700zł. Jak by dobrze poszukać to w 10000zł zmieści się LX-90

Ten SN Meade zleje Syntę na amen.

"Mirku sprecyzuj określenie "porządy teleskop" "

Już poprawiłem więc i ty popraw aby mi obciachu nie robić.


8" Schmidt-Newton na LXD-55 UHTC z Autostarem firmy Meade u drogiego Ludesa przy przy drogim Euro 8100zł. Przy tanim Euro 6700zł. Jak by dobrze poszukać to w 10000zł zmieści się LX-90  
... tak, tak, + suszarka i akumulator do niej... :wink:

Mirku - gwarantuje ci, ze meade SCT 8" w obrazach DS to 1/4 tego co da 8" Synta. Gigantyczna ogniskowa, male pole, ... Planety moze podobnie - trzeba by bezposredni test zrobic, ale tu w DS przegrywa. A jaka roznica w cenie? No wiec dalej czekam na propozycje, bo ta wg mnie nie rowna sie. Refraktory odpadaja, bo w tej cenie tylko 150 achro, a tu w zasadzie w kazdej kategorii przegrywa.

Waldek - jako, ze stales sie juz w zasadzie wlascicielem Mewlona, pozwole sobie rozpoczac w nowym watku polemike na jego temat. Mam sporo watpliwosci co do tej konstrukcji. Pogadajmy o tym.

W nowym watku... tu juz nie mieszajmy.

wątpliwości czy niezrozumienia? Bardzo wątpię, żeby taka firma wydała na świat bubel.
Gadaliśmy na ten temat przy okazji omawiania pomysłu Tak: Cassegrina+Newtona in one.

O matko boska - ty pisales o SN!!! Sorry... pomylka.

Jezeli ten SN Meade'a daje podobne obrazy co MN Intesa to zleja ja faktycznie. Chociaz z drugiej strony MN 8" kosztuje jakos 3-4 tys $ sama tuba.

Wracajac do 8"SN to na pewno ten sprzet nie ma takiego wyciagu (WO/JMI). Na LXD55 stabilnosc tez ustapi znacznie tuningowanemu DOBSOWI - no i wygoda obserwacji. Tu sobie na stoleczku siedzisz. No i jeszcze motofocus w "standardzie". Dochodzi do tego jeszcze kwestia parowania plyty korekcyjnej. Synta wytrzymala ostatnio w puszczy do samego konca. Odlecialy okulary, szukacze, a lustro czysciutkie.

Wiec jak widzisz - nadal nie mamy kandydata. Nie wspominajac juz o cenie 5 tys zl.

Tak przy okazji - widziales Mirku ten watek?
http://www.astro-for...opic.php?t=1555


Wiec jak widzisz - nadal nie mamy kandydata. Nie wspominajac juz o cenie 5 tys zl.

Mówiłes 10000zł.

Ja mam dwie lewe do robienia przy teleskopie poprawek dlatego wolę kupić gotowca od początku do końca nawet jak bym miął przepłacić.


Tak przy okazji - widziales Mirku ten watek?http://www.astro-for...opic.php?t=1555

Widziałem mam jednak za małą wiedzę na temat optyki abym się wypowiadał na temat takich konstrukcji jedynie moge pospekulować.



Wiec jak widzisz - nadal nie mamy kandydata. Nie wspominajac juz o cenie 5 tys zl.

Mówiłes 10000zł.

Ja mam dwie lewe do robienia przy teleskopie poprawek dlatego wolę kupić gotowca od początku do końca nawet jak bym miął przepłacić.


A to pewnie,... ja tez. Zeby nie bylo, ze chwalimy Synte w niebo. Pamietaj, ze caly czas mowie o cenie, ktora daje jakosc obrazu teleskopow drozszych o kilka klas. Pamietaj, ze sa ludzie ze znacznie nizszym budzetem i wreszcie mamy na naszym rynku produkt, ktory moze im pokazac to, co widzi sie w telepach zupelnie innej klasy! I to jest cos, pod czym podpisuje sie obiema "recyma" ;)

Adam masz jeszcze moje cztery kończyny! :wink:

Jeszcze jeden bardzo ciekawy i pouczający wątek, tylko przeczytajcie uważnie.
Na dzisiaj muszę kończyć.
Cześć
http://www.scopereviews.com/best.html

Carl Zambuto - no tak, juz jakis czas temu czytalem o jego lustrach. Podobno bajka. To facet legenda i dlatego newton z jego optyka 7" wygral punktowo z AP 130APO i MN 6".

Potwierdza tu sie regula, ze jak jest dobre lustro to i moze powalczyc z ultra drogimi APO.

Kurcze, mój zmieścił się w 10000 zł z porządną złączką Intesa, a jak dołożyć do tego chromacor 2 to będzie odlotowe, już chyba duże apo za 1/3 ceny :lol:

Adam, porządne lustro też ma swoją cenę. Np. sital ( chyba tak się pisze ) u Ludesa :wink: Wszędzie krytykowany "U" u Darka ( Zayzik ) Newton 15cm dawał w Jodłowie całkiem przyzwoite obrazy :!: Wiem, że o czym innym mowa i inna półka cenowa, ale jak wszędzie cały "wic" polega na dobrze wykonanej optyce 8)


Kurcze, mój zmieścił się w 10000 zł z porządną złączką Intesa, a jak dołożyć do tego chromacor 2 to będzie odlotowe, już chyba duże apo za 1/3 ceny  :lol:

No wlasnie... chromacor! Ciekawy jestem tego w szczegolnosci, bo sam przeciez nie tak dawno temu szedlem ta droga. To kiedy bedzie do oblookania ;)?

Na wiosennym zlocie, mam nadzieję :wink:

Rysiek odpowiedzi od ciebie na priva nie dostałek więc zapytuje: a w Borucinie to my piwka rezem pod zwiezdami nie obalim? :lol:

Emde, znowu problemy ze stałym łączem :Cry: . Wiadomość odebrałem i nie mogłem odpisać. Piwka nie wypijemy bo koniec urlopu i finansów na wyjazdy na ten rok. Szkoda, nie było czasu w Jodłowie spokojnie po..gadać, piwkować. Pani Dominikowa zrobiła dobre wrażenie jesli idzie o obrazy i mam nadzieję, że przy następnym spotkaniu "wyostrzymy" wzrok przed obserwacjami :wink: . Odpiszę jutro na priva :D

poszło dwa razy :evil: do dupy te stałe łącze mojego operatora :!:

Panowie podniecacie się teleskopami i okularami producenta i typu X,Y,Z a nie piszecie że decydującą rolę odgrywa tu dobry planeterny Seeing, tak samo dobre Apo z nie detekowalnym gołym okiem kolorem jak i dobry Newton z dyfrakcyjną optyką typu co najmniej L/8 przy dobrym Seeingu nawet ze zwykłym dobrym Plosslem da nam tyle satysfakcji z obserwacji planetarnych że głowa boli i nie bardzo wiem do czego zmierzała cała poprzednia dyskusja o super okularach do planet jak i tak wszystko udupia nam nasz polski Seeing, bądźmy realistami koledzy pogoda astronomiczna (seeing) ostudzi wystarczająco nasze zdziwaczałe ambicje sprzętowe w praktyce :?

To było widać pierwszej nocy w Jodłowie :lol: Na planetach, oczywiście :wink:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • toner.keep.pl