,
Refraktor BORG 76EDthe felendzers
Po długim namyśle postanowiłem rozstać się z moim teleskopem ED-APO firmy BORG, model 76ED.
Podstawowe parametry:
llOgniskowa 500mm llŚwiatłosiła f/6.6 llWyciąg okularowy heliakalny 2 cale, dokładność i powtarzalność pozycji 50 mikrometrów, skok 20mm, oraz przesuwny do zgrubnej regulacji. Teleskop „złapie” ostrość z każdą kątówką i okularem oraz z aparatem foto w ognisku głównym. llZsuwany odrośnik llWbudowany blok umożliwiający zamontowanie na statywie fotograficznym lub dovetailu – lub służący do instalacji szukacza, kiedy teleskop jest zamocowany w pierścieniach. llŚrednica tubusa 80mm.l Informacje ogólne:o Jest to najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się refraktor APO firmy BORG. W zeszłym roku został zastąpiony nowym modelem 77ED. Teleskopy BORG są bardzo popularne w Japonii. Niestety nie ma już na stronach dystrybutorów informacji o 76ED, ale jest sporo o nowym 77ED, który różni się aperturą (+1mm) i rodzajem zastosowanego szkła ED (nowe „Eco-ED” bez dodatków ołowiu): http://www.sciencece...s/html/6277.htm Bardzo dużo informacji o teleskopach i systemie BORG można znaleźć na stronie wyłącznego dystrybutora na USA – firmy Hutech: http://www.sciencece.../borg/index.htm Na stronach Hutach jest też galeria ze zdjęciami robionymi sprzętem BORG w tym właśnie 76ED w różnych kombinacjach. Krótka charakterystyka: Jest to niewiarygodnie mały, poręczny i uniwersalny sprzęt. Po złożeniu odnośnika i zsunięciu do minimum wyciągu okularowego, długość teleskopu wynosi około 41cm. Waga tubusa wynosi poniżej 3kg. Z powodzeniem można obserwować z dużymi powiększeniami na statywie fotograficznym oraz złożyć do niewielkiej torby zabieranej na pokład samolotu. Z tego powodu jest to idealny sprzęt na wyjazdy i wyprawy astronomiczne, np. na wakacje lub zaćmienia słońca (był w Madrycie i Turcji). Teleskop świetnie sprawuje się na ekstremalnie małym montażu takim jak Teegul Sky-Patrol II. W razie potrzeby, obiektyw i wyciąg okularowy można po prostu odkręcić i zabrać osobno w torbie np. fotograficznej, a tubus wrzucić miedzy ciuchy do walizki! W porównaniu z popularną 80ED wygląda jak duży szukacz – a nie ustępuje jakością obrazów i tylko minimalnie (4mm) średnica! Osoby, które obserwowały zarówno przez BORGa 76ED jak i 80ED twierdzą, że BORG ma lepszą korekcję kolorów. Bez problemu pracuje z powiększeniami od 12,5x i polem 4,5 stopnia (Pentax 40XL) do 170x (Nagler 3mm) dając ładne i czyste obrazy zarówno szerokich pól gwiazdowych jak i planet. Refraktory BORGa są projektowane jako sprzęt do astrofotografii. Obraz w ognisku głównym wykazuje oczywiście krzywiznę pola nieuniknioną w szybkiej konstrukcji ED-APO o krótkiej ogniskowej, jednak teleskop świetnie współpracuje z reduktorami i flattenerami BORGa. Dostępne są:
llreduktor/korektor 0,85x do aparatów cyfrowych (pokrywa krążek obrazu o średnicy około 30mm) llreduktor/korektor 0,85x do formatu 35mm (pokrywa krążek obrazu o średnicy około 50mm) llreduktor na f/4 llsuper reduktor na f/2.8l BORG produkuje wręcz niewiarygodną liczbę akcesoriów do swoich refraktorów. Lista akcesoriów zajmuje kilkanaście stron broszury! Najciekawsze akcesoria:
lladapter do projekcji okularowej 1,25 cala llpierścienie do montażu tubusa o średnicy 80mm llmikro montaż azymutalny do instalacji na statywie foto llzamienny obiektyw 100mm achro lub ED – można mieć 2 teleskopy w jednym (popularny kit to 100ACH do obserwacji wizualnych szerokich pól gwiazdowych i 76/77ED do fotografii i średnich i dużych powiększeń).l Polecam ściągnięcie broszury informacyjnej ze strony europejskiego dystrybutora – firmy SAS Astro z Wielkiej Brytanii: http://www.borg-tele...es/library.html Główne zalety:
llŚwietnie dostosowany do astrofotografii, bardzo precyzyjny wyciąg okularowy, dedykowane akcesoria fotograficzne llSuper modularny, ten sam tubus i wyciąg może pracować z wieloma obiektywami llNiezwykle szeroka gama akcesoriów llUniwersalny. Nadaje się jako teleskop astronomiczny, z kątówką odwracającą obraz jako świetny teleskop ziemski, do astrofotografii i jako bardzo dobry teleobiektyw 500mm(fotografowałem nim np. ptaki)l Firma BORG jest, obok Vixena i Takahashi, jednym z najbardziej markowych japońskich producentów sprzętu astronomicznego, specjalizującym się w teleskopach do astrofotografii opartych o szkła ED. Mój 76ED służył głownie jako drugi teleskop na lekkim montażu do obserwacji wizualnych, kiedy główny zestaw robił zdjęcia. Był również moim podstawowym sprzętem przewoźnym na wyjazdy. Fotografowałem nim również zaćmienia słońca oraz księżyc. Stan Optyka – stan bardzo dobry. Na obiektywie może być kilka pyłków – do zdmuchnięcia. Wydaje mi się, że 1 lub 2 pyłki jakoś trafiły na wewnętrzną powierzchnię jednej z soczewek (soczewki obiektywu są separowane powietrzem). Poza tym szkło idealne. Mechanika – stan bardzo dobry. Szczególnie lubię wyciąg okularowy, który jest bardzo precyzyjny i powtarzalny. Kosmetyka – tu nieco gorzej. Tubus i odrośnik noszą ślady użytkowania – są miejscami lekko zarysowane. Cela obiektywu, wyciąg okularowy i adaptery na wyjściu – stan prawie jak nowy. Zdjęcia teleskopu oraz przez niego wykonane można obejrzeć tu: http://www.pbase.com...cucki/borg_76ed W zestawie sprzedaję:
llFiltr słoneczny (Baader) własnej konstrukcji (wygląda średnio, ale działa OK. :-) Cena powyższego zestawu 800 Euro – tyle zapłaciłem w sumie sprowadzając z USA (wliczając przesyłkę i pośredników) i tyle chciałbym odzyskać (cena nowego ponad 950 Euro + transport).l Opcjonalnie, zamiast adaptera wyjściowego „T” mogę zaoferować reduktor 0,85x model 7885 z dedykowanym pierścieniem „T” (szerszy przelot niż standardowy, nie winietuje formatu 35mm) do Canon EOS. Cena takiego zestawu dodatkowego 200 Euro (cena nowego zestawu około 250 Euro + transport). Reduktor daje punktowe obrazy gwiazd w 85% kadru, z minimalną komą w samych rogach. Koma praktycznie niewidoczna po zmniejszeniu obrazu o połowę. 76ED z reduktorem daje świetny mały i lekki astrograf f/5.6, skracający dwukrotnie czasy ekspozycji w porównaniu z teleskopami f/8. Reduktor i adaptery nowe, testowane raz. Jako druga opcja, mogę dołożyć filtr słoneczny Ha Coronado 40mm. Filtr wykorzystywany w trakcie zaćmienia w Turcji, daje świetne obrazy i idealnie pasuje do ogniskowej 500mm Borga 76ED. W odróżnieniu od PST, obraz Ha jest widoczny jednakowo dobrze na całej tarczy słońca. Zestaw obejmuje filtr wejściowy 40mm z tunerem, filtry wyjściowy (BF) oraz adapter do instalacji na teleskopie BORG 76ED (na gwint, bez niebezpieczeństwa przypadkowego odpadnięcia filtra i uszkodzenia wzroku lub aparatu). Cena 900 Euro. BORG 76ED ten bardzo rzadko pojawia się na giełdach w Europie i w USA. W zasadzie nie planowałem sprzedaży, ale mam w tej chwili w domu 3 refraktory o ogniskowej około 500mm i jest to chyba niestety o jeden za dużo :-). Proszę o kontakt na maila: pawel.lancucki@pl.ibm.com lub telefon 502 18 47 02 ew. wiadomość prywatną na forum (nie sprawdzam codziennie). Pozdrawiam, Pawel Sprzedany Pawel |
WÄ
tki
|