, dodatkowe akcesoria do LB 12' ďťż

dodatkowe akcesoria do LB 12'

the felendzers
Witam wszystkich na forum jest to mój pierwszy post tutaj. Na dniach stanę się posiadaczem pierwszego swojego teleskopu jakim będzie Meade LB 12' a że zaczynam przygodę w astro także nie mam dużej i odpowiedniej wiedzy w tematyce sprzętu do obserwacji nieba :D Wszystkie pytania kieruję pod ten teleskop oczywiście, a więc:

1)Z okularków planetarnych ortoskopowych który z nich (5,6,7 czy 9mm) będzie najlepiej pasował i dawał najlepszy obraz pod tym teleskopem? Czy może lantanowe krótkoogniskowe lepszy dawały by obraz planet?
2)Z okularków mgławicowych i do galaktyk czytałem że Nagler 31 :D noo ale to jest wydatek na kiedy indziej więc chciał bym sie dowiedzieć jaki kupić okular który będzie po prostu najczęściej używany przy tym teleskopie? może lantanowy 13?
3)Jako ze mam 2 miejscówki obserwacji jedna w mieście druga na działce wolna od jakichkolwiek świateł miejskich jakie filtry kupić do mgławic i galaktyk? zaznaczę że mam tylko filtr polaryzacyjny ale to do księżyca.
4)Jaki kupić filtr słoneczny? Nie chodzi mi o filtr na tubę tylko o ten do wyciągu. Jaki filtr kupić żeby coś zobaczyć na słońcu? i pytanie czy wogóle można cos zobaczyć (np. granulacje, proterbulencje) jak na zdjęciach? Wogóle był bym wdzięczny za przybliżenie informacji o filrach :)
5)Czy barlow 2x będzie wogóle sensownym i użytecznym narzędziem przy tak już mocnym telepie? czy raczej nie zabardzo?

Z góry dziękuje za jakom kolwiek odpowiedź tak jak pisałem wyżej jestem jeszcze trochę zielony:) z tego powodu jest ten mój post. Wiem ze duzo jest informacji na forum o tym ale trochę chaotycznie to wygląda nieraz. Pozdrawiam wszystkich



2. Razem z teleskopem powinieneś dostać dwa okularki 26mm (pow. 58x) i 16mm (95x). Są to średniej klasy okulary szerokokątne ale w zupełności powinny wystarczyć Ci na początek. Ja osobiście nic bym narazie nie dokupywał z tego zakresu.

3. Najbardziej uniwersalnym filtrem do obserwacji mgławic w dużym teleskopie będzie Orion Ultrablock. Można się także dodatkowo zastanowić nad Neodynium Moon&Skyglow - poprawia kontrast na Księżycu i planetach, pełni także funkcje szerokopasmowego filtra typu "anti light pollution".

5. Barlow będzie zbędny. Okular z zakresu 6-7mm powinien załatwić sprawe powiększeń planetarnych.

A teraz najważniejsze:

4. NIGDY nie kupuj filtra słonecznego montowanego do wyciągu. W tak dużym teleskopie bardzo szybko zostanie on rozgrzany do bardzo wysokiej temperatury i poprostu pęknie. Co sie będzie dalej działo nie chce nawet pisać. Pamiętaj - jedyny wybór to filtr słoneczny montowany na obiektyw / tube teleskopu + ew. filtr w wyciągu (Baader Solar Continuum lub Neodynium).
Ten post był edytowany przez Marek_N dnia: 11 August 2009 - 17:03
dzięki Marek za rozjaśnienie:) dodam że pytając o filtr słoneczny to włansie chodziło mi o to co piszesz może sie źle wyraziłem:) pozdrawiam

Mam czasem przyjemność pooglądania przez LB 16 i dobrze się z nim sprawują okulary
Sky Watcher z serii SWA 8,13,17 do DS
Planety są bardzo wymagające , i nie wiem co do tak światłosilnego newtona Ci polecić
na testy czeka LVW 8 , ale to przez weekend

http://deltaoptical....17-mm,d975.html



A ja gorąco polecam jakiś atlas nieba lub przewodnik.Bardzo się przydaje na początku i nie tylko.pozdrawiam .Radek

A na komputer polecam stellarium, jeżeli jeszcze nie masz tego u siebie.

No mam te programy na komputer i mam też 2 atlasy nieba także świetnie się sprawują na początku mojego zainteresowania z astronomią. A moje pytania były bardziej skierowane do strony technicznej tzn do sprzętu o którym tak bardzo dokładnie nie piszą bynajmniej w moich atlasach :D ale juz się wszystkiego dowiedziałem z różnych źródeł także wporządku :D pozdrawiam was

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • toner.keep.pl