, Filtry kolorowe Oriona 

Filtry kolorowe Oriona

the felendzers
Zakupiłem ostatnio komplet filtrów planetarnych
Orion
#15 Żółty
#25 Czerwony
#58 Zielony
#80A Niebieski
Mialem wybor filtrow Oriona, Baadera, Celstrona, Medae lub Skywatchera. Oriona wybralem ze wzgledu ze w zestawie byly dokladnie te kolorki o ktore mi chodzilo.
Co do zastosowania filtrow planetarnych nie bylem do konca przekonany, ale po przeczytaniu recenzji Wimmera sie w koncu skusilem.
Zakup był kierowany po katem obserwacji Marsa. Jakież było moje zdziwienie że filtr czerwony tak dramatycznie sciemnił obraz ze w moim 8'' SC ACF była widoczna tylko krwawo czerwona "kulka" bez zadnych detali, nawet czapy znikneły. Podobnie było z innymi kolorami. Przypuszczałem w pierwszej chwili że filtry były kiepskiej jako¶ci. Co prawda sam Mars w przy x 250 pieknie sie prezentował bez filtrów, ale obraz był troszke ciemny. Dopiero podczas obserwacji Saturna kiedy max moglem wyciagnac x 150 (dalej obraz ciemny) cos mnie tchneło. Zalozyłem filtr żólty, patrze w okular, a tu Saturn czerwony ! Co jest myslę ? Wtedy sobie przypomnialem ze do katówki mam zamocowany UHC-S 2'' na stałe gdyz wiekszosc obserwacji prowadze z duzym LP i w redukcji 2''/1,25'' Neodymium ktory jest demontowany gdy lookam DS. Postanowilem na chwile zdemontować UHC-S. Patrze znów w okular - SZOK. Planeta doslownie swieci na zółto. Pojawily sie ksiezyce i Cassini na obrzezu. Detal niemilosiernie wyeksponowany. Zakladam filtr czerwony, rece sie czes± z wrazenia, teleksop na Marsa. Znowu SZOK. Planeta jak z obrazka, duzo jasniejsza, datal o niebo lepszy.

Dlaczego mi nikt nie powiedział zeby nie łaczyc UHC-S z Neodymium do planet :-)
Obydwa poprawiaja LP, ale w polaczeniu dramatycznie sciemniaj obraz. Sam UHC-S tez nie nadaje sie do planet z tego samego powodu. Neodymium jak najbardziej. Obraz jaki daje przypomina kolorystyk± te z fotek.
Filtry Oriona spisuja sie doskonale, fakt kazdy kolorek wyciaga inny szczegol. Zly jestem tylko na siebie, ze tak pozno zajazylem, Mars ma juz tylko 10''. UHC-S jest zakladany tylko do DS.
Polak madry po szkodzie.
Teraz juz wiem ze UHC-S wprowadza lekki zafarb zielonego ktory przy DS nie ma znaczenia, ale w polaczeniu z Neodymowym znacznie sciemnial obraz, choc sam tez nie powinien byc stosowany do obserwacji planetarnych z tych samych powodow.

Ku przestrodze innym "nadgorliwcom" :-) mozna przesadzic ulepszajac sprzet.
Dzieki Wimmer za Twoj± prace na temat filtrow palnetarnych, była pomocna i w pelni sie z ni± zgadzam, co prawda dopiero teraz, gdyz na poczatku mialem mieszane uczucia.

O samych filtrach moge powiedziec tyle ze s± solidnie wykonane. Zero plastiku, napisy doskonale widoczne (choc to nie ma znaczenia bo nawet przy znikomym oswieleniu dokladnie widac ktory jest ktory. Gwinty swietnie dopasowane, mocne. Praktyczny case.
Po południu zapodam kilka fotek.

Pozdr. Artur
Ten post był edytowany przez fiorina01 dnia: 23 March 2010 - 11:01


gratulacje z zakupu ..no i wrażeń :)
kiedy¶ z podobnego powodu też już chciałem rzucać jakim¶ krótkim LV, bo niewiele było przez niego widać, dopiero potem załapałem, że w korektor miałem wkręcony filtr polar
pozdrowienia


gratulacje z zakupu ..no i wrażeń :)
kiedy¶ z podobnego powodu też już chciałem rzucać jakim¶ krótkim LV, bo niewiele było przez niego widać, dopiero potem załapałem, że w korektor miałem wkręcony filtr polar
pozdrowienia


Ja chcialem rzucac teleskopem :-)

Pozdr. Artur
Ten post był edytowany przez fiorina01 dnia: 23 March 2010 - 11:34
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • toner.keep.pl